Eveniment creditat de către Colegiul Medicilor din România cu 11 puncte EMC

Pentru a putea descărca diploma este necesar să fiți logat în cont cu adresa de e-mail și parola folosite pentru a urmări conferința (datele din formularul de înscriere).

00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Lobby

Cuvânt înainte

Ne bucurăm din inimă că participați la Conferința VIRTUALĂ a Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara – 21-23 Octombrie 2021, eveniment ce valorizează cardiologii timișoreni și invitații lor naționali și internaționali! Pentru că Update Meeting 2021 este un veritabil “Festival de Cardiologie” ce reunește teme noi și prioritare, selectate și prezentate de către liderii lumii medicale timișorene, în parteneriat cu colectivele de elită academică!

Totul în spiritul rigorilor și specificului perioadei actuale, evidențiind spiritul comunități timișorene, model și referință de-a lungul timpului. De ce Timișoara CardioCulture?  Pentru că starea de sănătate a oricărei comunități este fundamental legată de calitatea serviciilor medicale, dar și de gradul de implicare al comunității în care trăim, mai ales în timpul  unei pandemii de asemenea amploare.

Vă mulțumim!

Ne bucurăm din inimă că participați la Conferința VIRTUALĂ a Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara – 22-24 Octombrie 2020, eveniment ce valorizează cardiologii timișoreni și invitații lor naționali și internaționali! Pentru că Update Meeting 2020 este un veritabil Festival de Cardiologie” ce reunește teme noi și prioritare, selectate și prezentate de către președinții fiecărui grup de lucru din cadrul Societății Române de Cardiologie, în parteneriat cu colectivele de cardiologie timișorene! Totul în spiritul rigorilor și specificului perioadei actuale, evidențiind spiritul comunități timișorene, model și referință de-a lungul timpului. De ce Timișoara CardioCulture?  Pentru că starea de sănătate a oricărei comunități este fundamental legată de calitatea serviciilor medicale, dar și de gradul de implicare al comunității în care trăim. Vă mulțumim!
Dan_Gaita
Dan Gaiță
Șef de Secție Cardiologie
Institutul de
Boli Cardiovasculare Timișoara
DSC_9093
Constantin T. Luca
Manager IBCV

În curând

WALTZ INITIATIVE

European Society of Cardiology

Barbara Casadei

ESC Past President

Franz Weidinger

ESC President Elect

COMITET ȘTIINȚIFIC

ovidiu chioncel

Ovidiu Chioncel

Viitor Președinte
Societatea Română de Cardiologie

Bogdan-A.-Popescu

Bogdan A. Popescu

Președinte
Societatea Română de Cardiologie

dragos vinereanu

Dragoș Vinereanu

Fost Președinte
Societatea Română de Cardiologie

 

Alina Abagiu
Loredana Bizău
Petronela Aldescu
Mircea Balasanian
Mara Boureanu
Adina Bucur
Dan Blendea
Daniel Brie
Daniela Buta
Irina Cabac
Simona Comaniuc
Ramona Cozlac
Dragoș Cozma
Alex Cotoban
Alexandra Cucu
Simina Crișan
Dan Dărăbanțiu
Angela Dragomir
Stela Iurciuc

Simona Drăgan
Daniela Demea
Petru Deutsch
Dan Dobreanu
Daniel Duda-Seiman
Gabriel Dumitrasciuc
Bogdan Enache
Wargha Enayati
Horea Feier
Marinică Gașpar
Livia Gheța 
Mihaela Gheorghiu
Amelia Ghicu
Flavia Goanță
Adriana Ilieșiu
Adina Ionac
Ioana Ionac
Anca Istrate
Mircea Iurciuc

Gabriel Ivănică
Iulia Kulcsar
Mihai Lazăr
Daniel Lighezan
Dana Man
Adrian Merce
Alexandru Mischie
Aniko Mornoș
Cristian Mornoș 
Mădălina Nicola
Olga Nica
Alina Negru
Ioan Olariu
Laurentiu Pașcalău
Sorin Pescariu
Lucian Petrescu
Dana Pop
Silvana Pop
Mircea Popescu

Irina Popescu
Maria Puiu
Marius Simonescu
Raluca Staicu
Caius Streian
Cristian Stătescu
Raluca Șoșdean
Florentina Tecar
Bogdan Timar
Romulus Timar
Mihai Trofenciuc
Cristina Vartolomei
Radu Vătășescu
Ionela Velniciuc
Dana Velimirovici
Mirela Vîrtosu
Cristina Văcărescu
Dumitru Zdrenghea

Program Științific

Joi, 21 octombrie
09.30 – 10.30 Rapid Fire
Cazuri clinice prezentate de către rezidenții de cardiologie
Moderatori: Dragoș Vinereanu, Bogdan Popescu
09.30 – 09.40 Ana-Maria Vrabie (IBCV CC Iliescu București )
09.40 – 09.50 Anca Bălinișteanu (Cardiologie – Spitalul Universitar București) 
09.50 – 10.00 Carina Ureche (IBCV George Georgescu Iași)
10.00 – 10.10 Călina-Patricia Țentea (Institutul Inimii Niculae Stănciou Cluj-Napoca)
10.10 – 10.20 Ioana Ionac (IBCV Timișoara)
10.20 – 10.30 Discuții/ Concluzii

10.45 – 11.45 WALTZ Initiative
Case Based Learning
Panel : Franz Weidinger, Kostantinos Tsioufis, Zlatko Fras, Dan Gaiță, Davor Miličić
10.45 – 10.55 Nina Schoenbrunn (Vienna)
10.55 – 11.05 Stergios Soulaidopoulos (Athens)
11.05 – 11.15 Luka Vitez (Ljubljana)
11.15 – 11.25 Marius Simonescu (Timișoara)
11.25 – 11.35 Dora Fabijanović (Zagreb)
11.35 – 11.45 Q&A

12.00 – 12.15 Deschiderea oficială a Conferinței
Constantin Luca, Dan Gaiță

12.30 – 13.30 Sesiunea Tinerilor Cardiologi
Moderatori: Mădălina Nicola, Mihai Trofenciuc
Masă rotundă: Căi de optimizare a rezidențiatului de
cardiologie
Alex Cotoban – Trecut, prezent în rezidențiatul de cardiologie în România
Dan Dorobanțu – Viitorul în rezidențiatul de cardiologie în România
Irina Cabac – Cardiorezidențiatul de peste Prut
Dezbatere : Diaspora cardiologică românească – is it  (only) a one way ticket?
Alexandru Mischie – Vive la France
Bogdan Enache – Salutări din Monte Carlo

14:00-20:45 Simpozioane satelit

Vineri, 22 octombrie

09.00 – 10.00 Sesiunea Asistentelor Medicale
Masă rotundă : Asistența medicală în pandemie
Moderatori: Anca Istrate, Mirela Vîrtosu
Angela Dragomir, Ionela Velniciuc – COVID-19 – Prevalența și impactul comorbidităților
Petronela Aldescu, Livia Gheța  –  COVID-19 & Blocul Operator – O provocare acceptată!
Simona Comaniuc, Olga Nica – COVID-19  – Îngrijiri specifice în ATI…
Invitați: Alina Abagiu, Loredana Bizău, Daniela Buta, Daniela Demea, Silvana Pop, Cristina Vartolomei

10.15 – 11.15 MAIN SESSIONCe e nou în Ghidul ESC de insuficiență cardiacă 2021
Decalogul celor 3…
Ovidiu Chioncel, Dan Gaiță, Dragoș Vinereanu

11.30 – 12.30 Sesiunea Aritmologiei  
Masă rotundă: Furtuna electrică de la fundament la management: update 2021
Moderatori: Dragoș Cozma, Constantin Luca
Invitați: Dan Blendea, Cristian Stătescu, Radu Vătășescu
Panel: Sorin Pescariu, Gabriel Ivănică, Alina Negru, Cristina Văcărescu

13.00 – 14.00 Sesiunea Cardiologiei Intervenționale  
Cazuri complexe, discuții interdisciplinare, rezolvare intervențională
Moderatori: Daniel Brie, Cristian Mornoș 
Prezentatori: Mihaela Gheorghiu, Ioan Olariu, Laurențiu Pașcalău

14.15 – 15.15 Sesiunea Insuficienței Cardiace
Masă rotundă: Jurnal de pandemie – de la USTACC la Ambulator și înapoi!?
Moderatori: Simina Crișan, Irina Popescu
Invitați: Mircea Balasanian, Mara Boureanu, Wargha Enayati, Amelia Ghicu
Panel: Mihai Lazar, Ramona Cozlac

15:30-21:00 – Simpozioane satelit

Sâmbătă 23 octombrie

09.00 – 10.00 Sesiunea Prevenției Cardiovasculare
Masă rotundă: De la noile ghiduri de prevenție la screeningul național
Moderatori: Simona Drăgan, Adina Bucur
Invitați: Alexandra Cucu, Dan Dobreanu, Iulia Kulcsar, Dana Pop, Mircea Popescu, Dumitru Zdrenghea
Panel: Daniel Duda-Seiman, Mircea Iurciuc, Stela Iurciuc, Dana Man, Florentina Tecar, Dana Velimirovici

10.15 – 11.15 Sesiunea Imagisticii
La frontiera dintre imagistică și ADN – prezentări de cazuri
Moderatori: Adriana Ilieșiu, Adina Ionac, Maria Puiu
Raluca Șoșdean – Varianta genetică neobișnuită inducând un fenotip de cardiomiopatie hipertrofică obstructivă
Flavia Goanță – Fiecare Cardiomiopatie hipertrofică obstructivă, o altă poveste
Ioana Ionac –  Necesitatea evaluării cardiace în amiloidoza TTR

11.30 – 12.30 MAIN SESSION – ESC Guidelines of CVD Prevention 2021 – what is (really) new?
Dan Gaiță, Zlatko Fras, Kostantinos Tsioufis

13.00 – 14.00 Sesiune dedicată Chirurgiei Cardiovasculare & ATI
Masă rotundă: Realități și perspective
Moderatori: Petre Deutsch, Horea Feier, Marinică Gașpar
Panel: Gabriel Dumitrasciuc, Adrian Merce, Aniko Mornoș, Raluca Staicu, Caius Streian

14.15 – 15.15 „Highlights” & Închiderea oficială a Conferinței
Constantin Luca, Adina Bucur, Dan Gaiță

15:30-19:45 – Simpozioane satelit

Sală de Conferință

Secretariat Științific:

Dragoș Cozma

Veronica Angelescu 
Lucian Falniță

Daniela Maximov
Svetlana Stoica

Paul Istrate

Andrița  Manuela
Apostu Alexandra
Baghina  Ruxandra-Maria
Barna Ana-Maria
Bărbulescu Greta
Beaud Mathilde
Bumbar  Adela
Brăescu Laurențiu
Bria Alexandra Diana
Buriman Darius
Buștean Iulian-Mădălin
Casap Silvia
Cevei Iulia
Chelan Cristina
Cinca Raul-Cătălin
Ciucuriță Andreea
Cirin Liviu

Coman Adela
 Costan Ioana
Crăciun Lavinia
Crecana Laurențiu
Cristescu Dan
Dăneasa Loredana
Deme Anastasia
Dobroiu Maria
Druleac Larisa
Dumneanu Alexandru
Dudaș Alexandru
Faur Andreea
Frisan Alexandra- Cătălina
Grigorescu Andrei
Ghergha Patricia
Guruian Mădălina
Laza Yasmina

Lazăr Simona
Manta  Mihaela
Mancaș Ionuț
Manzur Andrei

Merce Adrian
Mircea Monica-Nicoleta
Moroz Simina
Morenci Marian
Munteanu Raluca
Nicola Mădălina
Nișulescu Daniel
Păduraru Denisa- Andreea
Perișanu Emanuela
Pescariu Alexandru
Pirtea Cătălin
Popa Georgiana

Popescu Simina
Rachita Oana
Răducan Paula
Roman Cristina
Rus Andreea
Scuturoiu Adela

Stan Ramona
Smit Anca
Stetco Alina-Andreea
Stroescu Delia
Ștefanovici  Anca
Totorean Claudia
Tilimbeci Bianca-Maria
Tulhina Tania
Vancea Bianca
Voinescu Oana

Maria Bacinschi
Adina Bucur
Dragoș Cozma
Simina Crișan
Petru Deutsch
Angela Dragomir
Simona Drăgan

 

Dan Gaiță
Marinică Gașpar
Adina Ionac
Anca Istrate
Mircea Iurciuc
Daniel Lighezan
Constantin T. Luca

 

Alina Lupu
Iancu Mărieș
Alexandru Mischie
Cristian Mornoș
Danina Muntean
Alina Negru
Lucian Petrescu

 

Irina Popescu
Bogdan Timar
Romulus Timar
Mihai Trofenciuc
Mirela Vârtosu
Cristina Văcărescu
Dana Velimirovici

 

Comitet de organizare:

Alin Achiroae
Ana Andreescu
Adelina Camelia Anghel
Nicoleta Apostol
Maria Bacinschi
Mihaela Dorothea Bădescu
Ionuț Banyai
Casiana Birda
Diana Loredana Bleortu
Claudiu Sinmarghitan Boc
Aurora Blondina Bojin
Zenovia Boldici
Liliana Borcean
Oana Carina Breaz
Ionela Cecilia Bucătariu
Alina Tabita Buliga
Ovidiu Dan Buzgău
Adrian Cioc
Carmen Cioc
Daniel Cobordan
Cristina Curcan
Elena Curelea
Loredana Dafinoiu

Daniela Demea
Robert Diriczi
Ioan Marius Doran
Denis Aurora Drăgulescu
Daniela Carmen Dugaci
Gheorghe Iuliu Dumitrescu
Constantin Erimescu
Aurica Farcane
Edgar Gașpar
Mirela Geană
Simona Hațegan
Claudia Cristina Hinda
Aniela Hirșoveanu
Angela Iepan
Alina Mirela Iovescu
Paul Istrate
Anamaria Jurca
Filip Călin Jusca
Olimpia Vasilica Kovago
Ana Lascu
Andreea Corina Lazăr
Elena Lazăr
Maria Alina Lupu

Andra Lavinia Maghiar
Gheorghina Marcu
Alexandru Sorin Marga
Iancu Marieș
Gica Martin
Oana Camelia Matca
Florina Mateiaș
Nicoleta Loredana Mihai
Mihaela Mihăiescu
Mariana Adriana Mircea
Gabriela Mitrescu
Robert Valentin Mogoș
Simona Molocea
Aurelia Claudia Munteanu
Ionuț Mădălin Munteanu
Dalia Daniel Nica
Daniela Nicola
Celina Nistor
Dorina Nuțiu
Gabriel Ionuț Oprișan
Sergiu Paliuc
Daniela Petrea
Simona Petrov

Liana Camelia Pleșa
Olimpia Claudia Pleșa
Mădălin Ionuț Popescu
Mărioara Popovici
Cristina Elena Radu
Sorin Rădulescu
Carmen Rus
Mihaela Sava
Sever Sbârnă
Marius Emil Sintean
Ligia Antonela Ștefan
Vasile Ioan Ștefan
Svetlana Liliana Stoica
Livia Florina Bartic Țeicu
Ionel Gabriel Toța
Cristina Toța
Daniela Țurcanu
Mihaela Valcovici
Ionel Verendeanu
Elena Vinter
Diana Cristina Vlad
Ilie Voichescu
Adrian Volcescu

SECRETARIAT ȘTIINȚIFIC

Lucian Falniță
Paul Istrate
Dana Man

Dana Maximov
Svetlana Stoica
Claudia Totorean

 

Organizatori:

logo_apex_01

Parteneri:

CONSILIUL JUDEȚEAN TIMIȘ
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI TIMIȘ

Susținut de:

src-logo

Parteneri:

AstraZeneca
Bayer
Boehringer
Novartis
Zentiva
Berlin Chemie
Logo Gedeon Richter
SERVIER
Druck