SCHEDULE DETAILS Event Schedules

  • 09.00-10.00

    Deschiderea Conferinței

    Constantin T. Luca, Dan Gaiță

    Invitați Speciali: Stevo Julius și Gerhard Diller

  • 10.15 - 11.15

    Grupul de Lucru Aritmii, Electrofiziologie și Dispozitive Implantabile

    Moderatori: Dragoș Cozma, Constantin T. Luca

    10.15 – 10.30 Update in atrial fibrillaton – Constantin T. Luca

    10.30 – 10.45 Learning curve in ablation – Alina Negru

    10.45 – 11.00 Learning curve in pacing – Cristina Văcărescu

    11.00 – 11.15 Fusion CRT Pacing – Dragoș Cozma

  • 11.30 - 12.30

    Cross – Wor(l)d: Stephan S. Achenbach, ESC President

    Moderator: Bogdan A. Popescu, Președinte SRC

  • 13.00 - 14.00

    Grupul de Lucru de Cardiologie de Urgență

    Moderatori: Valentin Chioncel, Lucian Petrescu

     

    13:00 – 13:25 STEMI - de la ghiduri la practica clinică Valentin Chioncel

    13:25 – 13:50 Sindromul acut coronarian – teorie a relativității generale sau
    intricare cuantică? – Lucian Petrescu
    13:50 – 14:00 Discuții

  • 09.00 - 10.00

    Grupul de Lucru de Cardiologie Preventivă și Recuperare Cardiovasculară

    Moderatori: Iulia Kulcsar, Dan Gaiță

    09:00-09:20 Contribuția monoamino oxidazei la stresul oxidativ vascular: o abordare translațională– Danina Muntean
    09:20-09:40 Actualități în prevenție și recuperare cardio-vasculară – Iulia Kulcsar
    09:40-10:00 TeleCardiologia AZI! – Alexandru Mischie/Mihai Trofenciuc

  • 10.15 - 11.15

    Grupul de Lucru de Cardiologie Pediatrică și Boli Cardiace Congenitale

    Moderatori: Eliza Cinteză, Irina Popescu

    10.15 – 10.30 Noutăți în afectarea cardiacă cu virusul SARS-CoV-2 la copil Gabriela Doroș

    10.30 – 10.45 Actualități în tratamentul insuficienței cardiace la copilul mic Anca Popoiu

    10.45 – 11.00 Activitatea Centrului de Cardiologie Pediatrică al Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara Adrian Lăcătușu

    11.00 – 11.15 Implicații practice ale noului ghid ESC pentru managementul adultului cu boli congenitale cardiace Andreea Dumitrescu

  • 11.30 - 12.30

    Cross – Wor(l)d: Barbara Casadei, ESC Past President


    Moderator: Dragoș Vinereanu, Fost Președinte SRC

  • 13.00 - 14.00

    Grupul de Lucru de Ecocardiografie și alte Metode Imagistice

    Imagistica multimodală în patologii cardiovasculare de actualitate

    Moderatori: Sorina Mihăilă Baldea, Adina Ionac

    13:00 – 13:20 Imagistica multimodală în cardiomiopatia hipertrofică obstructivă

    Raluca Șoșdean

    13:20 – 13:40 Imagistica multimodală în cardiomiopatii inflamatorii, inclusiv din infecția SARS-CoV-2 Sorina Mihăilă

    13:40 - 14:00 Imagistica multimodală în cardiomiopatia prin non-compactare Adina Ionac

  • 09.00 - 10.00

    Clubul Tinerilor Cardiologi

    Moderatori: Dan Dorobanțu, Cristina Văcărescu

    09:00-09:15 Clubul Tinerilor Cardiologi: noi oportunități pentru carieră Dan Dorobanțu

    09:15-09:30 Remodelajul VS post infarct – factori de prognostic Mihai Lazăr

    09:30-09:45 Ecografia în camera de gardă – o provocare diagnostică Ioana Ionac

    09:45-10:00 Perspectiva tânărului electrofiziolog: planuri de viitor Cristina Văcărescu

  • 10.15 - 11.15

    Grupul de Lucru de Insuficiență Cardiacă

    Insuficiența Cardiacă Cronică „At a Glance

    Moderatori: Antoniu Petriș, Dan Gaiță

    10.15 - 10.30 Certitudinile tratamentului optimizat: noua medicație antidiabetică! – Dan Gaiță

    10.30 - 10.45 Ce vă rezervă viitorul pentru dispozitivele implantabile? – Dragoș Cozma

    10.45 - 11.00 Despre ICC în vremea Covid-ului – Antoniu Petriș

    11.00 - 11.15 Discuții

  • 11.30 - 12.30

    Cross – Wor(l)d: Franz Weidinger, ESC President Elect

    Moderator: Ovidiu Chioncel, Președinte Ales SRC

  • 13.00 - 14.00

    Grupul de Lucru de Cardiologie Intervențională

    Moderatori: Cristian Udroiu, Cristian Mornoș

    13.00-13.20 Update în tratamentul invaziv al pacientului cu sindrom coronarian – Cristian Mornoș

    13.20-13.30 Discuții

    13.30-13.50 Update în tratamentul antiagregant la pacientul ischemic – Cristian Udroiu

    13.50-14.00 Discuții

HURRY UP! Book your Seat

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Want Something Extra?