SCHEDULE DETAILS Information of Event Schedules

World is committed to making participation in the event a harassment free experience for everyone, regardless of level of experience, gender, gender identity and expression

JOI, 22 OCTOMBRIE

17:00 – 18:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Novartis

Atunci când cardiologia întâlnește alte specialități….sunt secrete de dezvăluit?

Moderator: Dan Gaiță

17:00 – 17.25 Secrete în optimizarea terapiei insuficienței cardiace – Adina Ionac

17.25 – 17.50 Cum putem influența remodelajul cardiac – factor determinant în evoluția infaustă a insuficienței cardiace? – Lucian Petrescu

17.50 – 18.00 Discuții

18:30 – 20:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Krka

Caleidoscop de pandemie: Ce știm și ce ar mai trebui să știm despre...

Moderatori: Dan Gaiță, Daniel Lighezan, Bogdan Timar

18:30 – 18:55 Diabet zaharat – Bogdan Timar

18:55 – 19:25 Dislipidemie – Daniel Lighezan

19:25 – 19:50 Hipertensiune arterială – Dan Gaiță

19:50 – 20:00 Discuții

09.00 - 10.00

Clubul Tinerilor Cardiologi

Moderatori: Dan Dorobanțu, Cristina Văcărescu

09:00-09:15 Clubul Tinerilor Cardiologi: noi oportunități pentru carieră Dan Dorobanțu

09:15-09:30 Remodelajul VS post infarct – factori de prognostic Mihai Lazăr

09:30-09:45 Ecografia în camera de gardă – o provocare diagnostică Ioana Ionac

09:45-10:00 Perspectiva tânărului electrofiziolog: planuri de viitor Cristina Văcărescu

10.15 - 11.15

Grupul de Lucru de Insuficiență Cardiacă

Insuficiența Cardiacă Cronică „At a Glance

Moderatori: Antoniu Petriș, Dan Gaiță

10.15 - 10.30 Certitudinile tratamentului optimizat: noua medicație antidiabetică! – Dan Gaiță

10.30 - 10.45 Ce vă rezervă viitorul pentru dispozitivele implantabile? – Dragoș Cozma

10.45 - 11.00 Despre ICC în vremea Covid-ului – Antoniu Petriș

11.00 - 11.15 Discuții

11.30 - 12.30

Cross – Wor(l)d: Franz Weidinger, ESC President Elect

Moderator: Ovidiu Chioncel, Președinte Ales SRC

09.00 - 10.00

Grupul de Lucru de Cardiologie Preventivă și Recuperare Cardiovasculară

Moderatori: Iulia Kulcsar, Dan Gaiță

09:00-09:20 Contribuția monoamino oxidazei la stresul oxidativ vascular: o abordare translațională– Danina Muntean
09:20-09:40 Actualități în prevenție și recuperare cardio-vasculară – Iulia Kulcsar
09:40-10:00 TeleCardiologia AZI! – Alexandru Mischie/Mihai Trofenciuc

10.15 - 11.15

Grupul de Lucru de Cardiologie Pediatrică și Boli Cardiace Congenitale

Moderatori: Eliza Cinteză, Irina Popescu

10.15 – 10.30 Noutăți în afectarea cardiacă cu virusul SARS-CoV-2 la copil Gabriela Doroș

10.30 – 10.45 Actualități în tratamentul insuficienței cardiace la copilul mic Anca Popoiu

10.45 – 11.00 Activitatea Centrului de Cardiologie Pediatrică al Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara Adrian Lăcătușu

11.00 – 11.15 Implicații practice ale noului ghid ESC pentru managementul adultului cu boli congenitale cardiace Andreea Dumitrescu

11.30 - 12.30

Cross – Wor(l)d: Barbara Casadei, ESC Past President


Moderator: Dragoș Vinereanu, Fost Președinte SRC