JUNE 05

2019

5 to 7 June 2019, Waterfront Hotel, London

Gives you all you need to know

00
Days
:
00
Hours
:
00
Minutes
:
00
Seconds

WHY JOIN US Event Outcomes

Great Speakers

How you transform your business as technology, consumer, habits industry dynamic

New People

How you transform your business as technology, consumer, habits industry dynamic

Have Fun

How you transform your business as technology, consumer, habits industry dynamic

+
Our Visionary Speakers
International Sponsors
+
Workshops We offer
+
Event Participants

LISTEN TO THE Event Speakers

GET EXPERIENCE

Shift your perspective on digital business

How you transform your business as technology, consumer, habits industry dynamic s change? Find out from those leading the charge.

SCHEDULE DETAILS Information of Event Schedules

World is committed to making participation in the event a harassment free experience for everyone, regardless of level of experience, gender, gender identity and expression

09.00-10.00

Deschiderea Conferinței

Constantin T. Luca, Dan Gaiță

Invitați Speciali: Stevo Julius și Gerhard Diller

10.15 - 11.15

Grupul de Lucru Aritmii, Electrofiziologie și Dispozitive Implantabile

Moderatori: Dragoș Cozma, Constantin T. Luca

10.15 – 10.30 Update in atrial fibrillaton – Constantin T. Luca

10.30 – 10.45 Learning curve in ablation – Alina Negru

10.45 – 11.00 Learning curve in pacing – Cristina Văcărescu

11.00 – 11.15 Fusion CRT Pacing – Dragoș Cozma

11.30 - 12.30

Cross – Wor(l)d: Stephan S. Achenbach, ESC President

Moderator: Bogdan A. Popescu, Președinte SRC

13.00 - 14.00

Grupul de Lucru de Cardiologie de Urgență

Moderatori: Valentin Chioncel, Lucian Petrescu

 

13:00 – 13:25 STEMI - de la ghiduri la practica clinică Valentin Chioncel

13:25 – 13:50 Sindromul acut coronarian – teorie a relativității generale sau
intricare cuantică? – Lucian Petrescu
13:50 – 14:00 Discuții

14.15 - 15.15

Grupul de Lucru de Cardiopatie Ischemică

Moderatori: Dan Deleanu, Simina Crișan

14:15 - 14:30 Strategia invazivă în NSTEMI în lumina noului ghid ESC Dan Deleanu

14:30 - 14:45 MINOCA - Infarctul miocardic asociat aterosclerozei coronariene non-obstructive Simina Crișan

14:45 - 15:00 IBCV Timișoara - Programul STEMI: prezent și viitor Daniel Brie

15:00 - 15:15 Discuții

15.30 - 16.30

Grupul de Lucru de Ateroscleroză și Aterotromboză

Moderatori: Ștefania Magda, Mircea Iurciuc

15.30 - 15.50 Noutăți în abordarea dislipidemiilor Ștefania Magda

15.50 - 16.10 De la ateroscleroză la ateroscleroză subclinică - Mircea Iurciuc

16.10 - 16.30 Cum putem diagnostica precoce, preveni și tratata ateroscleroza în 2020? - Ștefania Magda, Mircea Iurciuc

09.00 - 10.00

Grupul de Lucru de Cardiologie Preventivă și Recuperare Cardiovasculară

Moderatori: Iulia Kulcsar, Dan Gaiță

09:00-09:20 Contribuția monoamino oxidazei la stresul oxidativ vascular: o abordare translațională– Danina Muntean
09:20-09:40 Actualități în prevenție și recuperare cardio-vasculară – Iulia Kulcsar
09:40-10:00 TeleCardiologia AZI! – Alexandru Mischie/Mihai Trofenciuc

10.15 - 11.15

Grupul de Lucru de Cardiologie Pediatrică și Boli Cardiace Congenitale

Moderatori: Eliza Cinteză, Irina Popescu

10.15 – 10.30 Noutăți în afectarea cardiacă cu virusul SARS-CoV-2 la copil Gabriela Doroș

10.30 – 10.45 Actualități în tratamentul insuficienței cardiace la copilul mic Anca Popoiu

10.45 – 11.00 Activitatea Centrului de Cardiologie Pediatrică al Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara Adrian Lăcătușu

11.00 – 11.15 Implicații practice ale noului ghid ESC pentru managementul adultului cu boli congenitale cardiace Andreea Dumitrescu

11.30 - 12.30

Cross – Wor(l)d: Barbara Casadei, ESC Past President


Moderator: Dragoș Vinereanu, Fost Președinte SRC

13.00 - 14.00

Grupul de Lucru de Ecocardiografie și alte Metode Imagistice

Imagistica multimodală în patologii cardiovasculare de actualitate

Moderatori: Sorina Mihăilă Baldea, Adina Ionac

13:00 – 13:20 Imagistica multimodală în cardiomiopatia hipertrofică obstructivă

Raluca Șoșdean

13:20 – 13:40 Imagistica multimodală în cardiomiopatii inflamatorii, inclusiv din infecția SARS-CoV-2 Sorina Mihăilă

13:40 - 14:00 Imagistica multimodală în cardiomiopatia prin non-compactare Adina Ionac

14.15 - 15.15

Grupul de Lucru de Asistenți Medicali

Moderatori: Maria Samek, Mirela Vârtosu

14:15 – 14:20 Cuvânt de deschidere – Maria Samek

14:20 – 14:30 Siguranța pacientului în ATI – Olga Nica

14:30 – 14:40 Învățăm din erori – Daniela Demea

14:40 – 14:50 Chirurgia sigură salvează vieți – Livia Gheta

14:50 – 15:00 Siguranța pacientului cu WPW – Anca Istrate

15:00 – 15:10 Siguranța cadrelor medicale – o prioritate pentru siguranța pacienților – Mirela Vîrtosu
15:10 – 15:15 Discuții

15.30 - 16.30

Grupul de Lucru de Hipertensiune Arterială

Hipertensiunea arterială: vedeta box office-ului cardiovascular

Moderatori: Ana-Maria Vintilă, Alina Negru

15:30 – 15:50 The Godfather: Ghidul ISH 2020 - mesaje cheie Ana-Maria Vintilă

15:50 – 16:10 The Time Machine: cronoterapia în hipertensiunea arterială - încă de actualitate? Ana-Maria Balahura

16:10 – 16:30 Dangerous liaisons: Hipertensiunea arterială și aritmiile cardiace - de la geneză la tratament Alina Negru

09.00 - 10.00

Clubul Tinerilor Cardiologi

Moderatori: Dan Dorobanțu, Cristina Văcărescu

09:00-09:15 Clubul Tinerilor Cardiologi: noi oportunități pentru carieră Dan Dorobanțu

09:15-09:30 Remodelajul VS post infarct – factori de prognostic Mihai Lazăr

09:30-09:45 Ecografia în camera de gardă – o provocare diagnostică Ioana Ionac

09:45-10:00 Perspectiva tânărului electrofiziolog: planuri de viitor Cristina Văcărescu

10.15 - 11.15

Grupul de Lucru de Insuficiență Cardiacă

Insuficiența Cardiacă Cronică „At a Glance

Moderatori: Antoniu Petriș, Dan Gaiță

10.15 - 10.30 Certitudinile tratamentului optimizat: noua medicație antidiabetică! – Dan Gaiță

10.30 - 10.45 Ce vă rezervă viitorul pentru dispozitivele implantabile? – Dragoș Cozma

10.45 - 11.00 Despre ICC în vremea Covid-ului – Antoniu Petriș

11.00 - 11.15 Discuții

11.30 - 12.30

Cross – Wor(l)d: Franz Weidinger, ESC President Elect

Moderator: Ovidiu Chioncel, Președinte Ales SRC

13.00 - 14.00

Grupul de Lucru de Cardiologie Intervențională

Moderatori: Cristian Udroiu, Cristian Mornoș

13.00-13.20 Update în tratamentul invaziv al pacientului cu sindrom coronarian – Cristian Mornoș

13.20-13.30 Discuții

13.30-13.50 Update în tratamentul antiagregant la pacientul ischemic – Cristian Udroiu

13.50-14.00 Discuții

14.15 - 15.15

Chirurgie Cardiovasculară

Moderatori: Marinică Gașpar, Petru Deutsch

14.15 – 14.45 Cardiovascular Surgery Activity during COVID Pandemic – Marinică Gașpar

14.45 – 15.15 Update in Intensive Care – Petru Deutsch

15.30 - 16.30

Închiderea Conferinței

Constantin T. Luca, Adina Bucur

Invitat special: Laurence Sperling

JOI, 22 OCTOMBRIE

17:00 – 18:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Novartis

Atunci când cardiologia întâlnește alte specialități….sunt secrete de dezvăluit?

Moderator: Dan Gaiță

17:00 – 17.25 Secrete în optimizarea terapiei insuficienței cardiace – Adina Ionac

17.25 – 17.50 Cum putem influența remodelajul cardiac – factor determinant în evoluția infaustă a insuficienței cardiace? – Lucian Petrescu

17.50 – 18.00 Discuții

18:30 – 20:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Krka

Caleidoscop de pandemie: Ce știm și ce ar mai trebui să știm despre...

Moderatori: Dan Gaiță, Daniel Lighezan, Bogdan Timar

18:30 – 18:55 Diabet zaharat – Bogdan Timar

18:55 – 19:25 Dislipidemie – Daniel Lighezan

19:25 – 19:50 Hipertensiune arterială – Dan Gaiță

19:50 – 20:00 Discuții

VINERI, 23 OCTOMBRIE

17:00 – 18:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei AstraZeneca

Dialoguri cardiometabolice

Moderator: Romulus Timar

17:00-17:15 Inhibitorii SGLT-2: de la mecanisme de acțiune, la beneficii multiple – Alexandra Sima

17:15-17:30 Efectul dapagliflozin la pacienții cu insuficiență cardiacă –  Lucian Petrescu

17:30-17:45 Colaborarea diabetolog – cardiolog, în beneficiul pacientului –  Dan Gaiță

17:45 - 18:00 Discuții

18:30 – 20:00

Grant educațional realizat cu sprijinul companiei Sanofi

 Nu 9, ci 99 de motive pentru a prescrie inhibitori de PCSK9!

Moderatori: Dan Gaiță, Daniel Lighezan, Lucian Petrescu

18:30 – 18:55 Dislipidemia - abordare conservatoare versus novatoare – Lucian Petrescu

18:55 – 19:20 Odiseea unui nou venit – Daniel Lighezan

19:20 – 19:45 2020 - Momentul de referință în tratamentul hipolipemiant! – Dan Gaiță

19:45 – 20:00 Discuții

SÂMBĂTĂ, 24 OCTOMBRIE

17:00 – 18:00

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Bayer

Patient Protector – mai mult decât eficiență și siguranță

Moderator: Dan Gaiță

17.00 - 17.25 Xarelto- Protecția pacienților cu fibrilație atrială Simina Crișan

17.25 - 17.50 Xarelto – Protecția pacienților cu ateroscleroză și risc cardiovascular înalt Cristian Mornoș

17.50 - 18.00 Discuții

18:30 – 19:15

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Boehringer-Ingelheim

Solved complexity becomes simplicity...

Moderatori: Dan Gaiță, Bogdan Timar

18:30 – 18:35 Scurt dialog cardio-diabetologic – Bogdan Timar, Dan Gaiță

18:35 – 18:55 Secretul din spatele rezultatelor, un mister parțial dezvăluit – Bogdan Timar

18:55 – 19:15 Perspective de viitor ancorate în prezent – Dan Gaiță

19:30 – 20:15

Sesiune realizată cu sprijinul companiei Zentiva

Dislipidemia- de la ghiduri la practica clinică – Lucian Petrescu

PRICING PLANS Get your Ticket

EARLY BIRD

EARLY BIRD

$219

500/500

Enter Promotional Code

Buy Ticket

All prices exclude 25% VAT

EARLY BIRD
REGULAR

REGULAR

$399

350/500

Enter Promotional Code

Buy Ticket

All prices exclude 25% VAT

REGULAR
PLATINUM

PLATINUM

$699

250/500

Enter Promotional Code

Buy Ticket

All prices exclude 25% VAT

PLATINUM

REACH US Get Direction to the Event Hall

Brighton Waterfront Hotel, Brighton, London

1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
United States

Tickets info

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

Programme Details

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

Snow Lake Hotel, Brighton, Australia

1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
Australia

Tickets info

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

Programme Details

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

Brighton Waterfront Hotel, Brighton, London

1Hd- 50, 010 Avenue, NY 90001
United States

Tickets info

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

Programme Details

Name: Ronaldo König

Phone: 009-215-5595

Email: info@example.com

HURRY UP! Book your Seat

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER

Want Something Extra?